Главная » Статьи » Статті українською мовою » Репродуктивна медицина

Чоловіче безпліддя. Частина 2. Фізіологія запліднення. Сперматозоїд

Фізіологія запліднення. Сперматозоїд

Для того, щоб відбулася вагітність необхідна наявність двох клітин - сперматозоїда, який виробляється в яєчках чоловіка та яйцеклітини, що виробляється яєчником жінки.

Сперматозоїд утворюється в звивистих канальцях яєчка з сперматогенного епітелію (клітин Сертолі), потім переходить в прямі канальці, де дозріває. Час дозрівання сперматозоїда 2,5 місяця. Після того як сперматозоїд дозрів він проходить в головку придатка, де сперматозоїди концентруються і зберігаються, до того моменту поки не відбудеться еякуляція. Перебуваючи в придатку сперматозоїди, не проявляють своєї активності та практично нерухомі. Мабуть природа подбала про те, щоб сперматозоїди не витрачали свою енергію, поки знаходяться в придатку, до того ж, в придатку немає енергетичного матеріалу для рухливості сперматозоїдів, який є в простаті та сім'яних пухирцях. Під час еякуляції придаток ритмічно, перестальтічно скорочується і викидає з себе накопичені сперматозоїди, які в свою чергу проходять по хвосту придатка, сім'явивідному протоку, сім'явипорскуючі протоки, потрапляючи в сечовивідний канал (уретру). В цей же час в уретру викидається біологічно активні рідини з насіннєвих пухирців і передміхурової залози, в яких містяться поживні та енергетичні речовини для підтримання життєздатності сперматозоїдів. З суміші секрету простати та рідини насіннєвих пухирців сперматозоїд бере енергію, стає рухомим і активним. Потрапляючи в піхву сперматозоїд, підходить до шийки матки, проникає в шиїчний канал, проходить через всю порожнину матки, досягає маткової труби, де зустрічається з яйцеклітиною. Потім відбувається злиття сперматозоїда з яйцеклітиною (запліднення). Запліднена яйцеклітина скочується в порожнину матки, де ділиться, зростає, формується плід, розвивається дитина та з'являється на світ.


Наведу кілька фактів про сперматозоїди:


  • Від появи сперматогонії, найпершої клітини до її дозрівання в повноцінний сперматозоїд, проходить 72 дні;
  • Сперматозоїд складається з головки, шийки та хвостика;
  • У голівці сперматозоїда міститься батьківський генетичний матеріал, який передається майбутній дитині;
  • Хвіст необхідний для пересування сперматозоїда по статевих шляхах жінки до яйцеклітини;
  • Сперматозоїди завжди пливуть проти течії рідини, що викидається (сперми) і тільки один з п'яти сперматозоїдів пливе в правильному напрямку, в бік яйцеклітини;
  • Сперматозоїд має дуже маленькі розміри 0,055 мм., Але швидкість його відносно розмірів досить велика до 4 мм в хвилину;
  • При відсутності еякуляцій, тривалий час, сперматозоїди, застарівають і піддаються знищенню, фагоцитозу;
  • З усього обсягу що викидається при еякуляції сперми, тільки 5% займають сперматозоїди, інше це секрет простати і сім'яних пухирців.

Сперматогенез - це гормонально залежний процес перетворення клітин попередників у повноцінні зрілі сперматозоїди.

Залози внутрішньої секреції, що регулюють сперматогенез це: гіпоталамус, гіпофіз, яєчки (гонади).

Основні гормони, що регулюють сперматогенез це: тестостерон, фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) та лютеінізуючий гормон (ЛГ).

Якщо в якомусь з етапів розвитку та просування сперматозоїдів відбувається збій - це може привести до розвитку чоловічого безпліддя.


Весь цикл статей на тему "Чоловіче безпліддя"
(автор: Смерницький В.С.)
Внимание! Если у Вас возникли какие-либо вопросы - не стесняйтесь задавать их на нашем форуме. Также можете обратиться за помощью непосредственно к врачу по телефону указанному в контактах.

Категория: Репродуктивна медицина | Добавил: Владимир Смерницкий (26.08.2012)
Просмотров: 3615 | Теги: безпліддя
Рейтинг : UroPortal 0.0 из 5 на основе 0 оценок. 0 отзывов