Главная » Статьи » Статті українською мовою » Урологія

Кіста нирки. Поодинокі кісти нирок. Множинні кісти нирок. Полікістоз. Діагностика. Лікування в МиколаєвіКіста нирки -це дуже часта патологія нирок, що представляє собою об'ємне рідинне утворення, округлої чи овальної форми, обмежене сполучнотканинною капсулою.

Кісти нирок поділяють на:
- Вроджені - які знаходяться в нирці з народження. Поява вроджених кіст пов'язана з порушенням внутрішньоутробного розвитку нирок, під впливом будь-якого тератогенного фактора.
 


- Набуті кісти - з'являються в нирці в перебігу життя і пов'язані з якимось нирковим захворюванням. Про причини утворення кіст нирок розповім трохи нижче.

За локалізацією в нирці кісти ділять на:
- Субкапсулярні - розташовуються під капсулою нирки;
- Інтрапаренхіматозні - такі кісти розташовуються в паренхимі;
- Парапельвікальні - розташовуються в області воріт нирки, біля миски;- Кортикальна - розташована в синусі нирки.

За будовою кісти нирок можуть бути:
- Однокамерні мають одну порожнину заповнену рідиною;
- Багатокамерні, такі кісти мають перегородки та як би включають в себе декілька кіст, ці кісти називаються мультилокулярні.

Вміст кісти може бути:
- Серозним, це прозора зеленувато-жовтувата рідина;
- Геморагічний вміст, коли кіста містить кров, як правило такі кісти утворюються після травми нирки або при її інфаркті;
- Гнійний вміст в кисті утворюється при приєднанні інфекції та нагноєнні кісти;
- Якщо кіста перероджується всередині неї може виявлятися пухлина;
- Так само кісти можуть містити, кальцинати та камені.

Кісти нирок можуть бути:
- Поодинокими в одній нирці при такій патології в одній нирці одна кіста;
- Поодинокими в обох нирках, тобто по одній кисті в кожній нирці;
- Множинними в одній нирці, кілька кіст різних розмірів що не порушують функцію нирки;
- Множинними в обох нирках; кілька кіст різних розмірів в обох нирках що не порушують функцію нирок;
- Множинні кісти нирок, які заміщують всю паренхіму а так само корковий шар обох нирок та призводять до хронічної ниркової недостатності, така патологія називається полікістоз нирок.


Причини утворення придбаних кіст нирок наступні:
- Пієлонефрит;
- Сечокам'яна хвороба;
- Туберкульоз нирки;
- Пухлина нирки;
- Інфаркт нирки;
- Гематома нирки.
- Вплив на нирку шкідливих хімічних факторів (інсектициди, консерванти продуктів, дифеніламін, всі антиоксиданти, препарати літію, аллоксан та стрептозотоцин, ряд протипухлинних препаратів, у тому числі цисплатин та ін)


Кісти нирок особливо невеликих розмірів рідко супроводжуються якимись симптомами, але все таки іноді можуть турбувати хворого.

Симптоми, які можуть бути при наявності кіст нирок:
- Біль у ділянці нирок або дискомфорт в черевній порожнині. Біль пов'язана з розтягуванням капсули кісти рідиною, яка містить нервові закінчення
- Важкість в підребер'ї, пов'язана з тим, що велика кількість рідини в кисті, тягне нирку вниз
- Підвищення артеріального тиску (Гіпертонія), пов'язана із здавленням кістою ниркової паренхіми, викиду в кров гормону реніну, який веде до гіпертонії
- Об'ємне утворення в черевній порожнині, яке пацієнт виявляє у себе при пальпації.

Ускладнення кіст нирок:
- На тлі кіст можуть утворюватися камені в нирках при відходженні, яких виникає ниркова колька;
- Кісти нирок можуть нагноюватися, при переохолодженні, наявності хронічних вогнищ інфекції в організмі, пієлонефриті та інших факторах;
- Кісти можуть розриватися при травмах, особливо якщо удар доводиться в поперекову область,
- Кісти іноді малігнізуються тобто перероджуються в злоякісні пухлини.
- Якщо кісти повністю заміщують всю функціональну частину нирки це веде до хронічної ниркової недостатності.


Діагностика кіст нирок:
- Загальний аналіз крові, при неускладненій кисті як правило нормальний, якщо ж виникає нагноєння кісти або вторинний пієлонефрит в аналізі крові може підвищуватися ШОЕ та кількість лейкоцитів, з'являється лейкоцитарний зсув формули вліво;
- Загальний аналіз сечі при невеликих та середніх неускладнених кістах нормальний. При поєднанні кісти з каменями в нирках з'являються еритроцити в крові, якщо приєднується пієлонефрит, підвищується кількість лейкоцитів у сечі та білок;
- Аналіз сечі за Зимницьким, при полікистозі знижується питома вага сечі;
- Ниркові проби - підвищуються при останніх стадіях полікістозу та наявності хронічної ниркової недостатності;
- УЗД нирок (ультразвукова діагностика нирок) один з найперших та найважливіших методів виявлення, дослідження та спостереження за кістами нирок. Саме при проведенні узі вперше виявляються кісти нирок.- Доплерографічне дослідження нирок, виявляє кісту та визначає ступінь здавлення ниркових судин оточуючих її.- Рентгенологічні методи діагностики, є наступним етапом в обстеженні нирки що містить кісти та показують де розташовані кісти, як вони змінюють анатомію нирки, наскільки порушують кровообіг в нирці.
 
До рентгенологічних методів відносяться:
- Оглядова та видільна урографія;
- Ангіографія-дослідження судин нирок;- Нефросцинтіграфія - радіонуклідне сканування нирок.- Комп'ютерна томографія - пошарове рентгенологічне дослідження нирок.


- Ядерно-магнітно резонансне дослідження нирок (ЯМР никрок або МРТ нирок).


Лікування кіст нирок в Миколаєві


Якщо кісти неускладнені та мають невеликі або середні розміри до 40 - 50 мм., Ми ведемо динамічне спостереження пацієнта, проводимо контроль росту кісти за допомогою узі через кожні пів року.
Так само за наявності незначних симптомів, які можна усунути медикаментозно, проводимо, симптоматичне лікування (за наявності ускладнень таких як: пієлонефрит, камені нирок, ниркова недостатність (ХНН), артеріальна гіпертензія ниркового генезу та ін.)

Необхідність в оперативному лікуванні кіст нирок виникає в наступних випадках:
- При постійному больовому синдромі;
- При порушенні функції нирки;
- При постійній гіпертонії що не піддається корекції антигіпертензивними засобами;
- При підозрі на переродження кісти в злоякісну пухлину;
- При гігантських кістах нирок більше 50 мм в діаметрі;
- Підозра на паразитарну природу кісти.

Якщо ж справа все таки доходить до оперативного лікування. Ми пропонуємо хворим сучасні операційні методики щодо усунення кіст нирок, такі як:

- Черезшкірна пункція кісти.


Така операція проводиться під місцевою анестезією за допомогою ультразвукового наведення пункційної голкою проколюються шкіра, підшкірно-жирова клітковина, м'язи, жирова капсула нирки та стінка кисти в порожнину кісти вводять дренажну трубку, рідина з кісти виливається через дренаж, кіста спустошується, в порожнину кісти вводять склерозуючу речовину (спирт) та залишають на добу, потім спирт видаляють та на протязі місяця кіста склерозується.

- Лапароскопічне висічення кісти.


Це найсучасніше та найефективніше лікування кіст нирок на сьогодняшній день, яке ми застосовуємо в нашій практиці. Принцип таких операцій полягає в тому, що за допомогою спеціального апарату лапароскопу через 3 невеликі отвори в шкірі хірург-уролог робить доступ до нирки та під прицілом зору (відеокамери), повністю висікає кісту нирки.
Перевагою таких операцій є:
 • Мала травматичність;
 • Добрий післяопераційний косметичний ефект (в порівнянні з відкритою операцією при лапароскопії виконується 3-5 троакарних проколів розмірами 0.5-1 см, не залишається грубих рубців на шкірі.);
 • Мінімальний ризик розвитку післяопераційного спайкового процесу;
 • Терміни одужання після лапароскопії набагато менше, ніж при відкритій операції;
 • Відсутня необхідність перебування в післяопераційній палаті інтенсивної терапії;
 • Немає необхідності дотримуватися після операції суворого постільного режиму;
 • Тривалість напівпостільного режиму обмежена декількома годинами;
- Відкрите оперативне втручання з метою видалення кісти. На сьогодняшній день такий вид лікування ми застосовуємо вкрай рідко, в зв'язку з його високою травматичністю.

Полікістоз нирок

Полікістоз нирок це захворювання спадкового характеру для якого характерне утворення безлічі кіст в обох нирках. Полікістоз зустрічається з однаковою частотою як у чоловіків так і у жінок. З народження множинні кісти нирок ростуть та до 40 років практично повністю заміщають всю нормальну тканину нирки. Помічено, що паралельно з полікістозом, кісти можуть утворюватися в інших органах: підшлунковій залозі, в яєчниках, щитовидній залозі, сім’яних пухирцях. Також полікістоз може поєднуватися з пролапсом мітрального клапана, дивертикульозом (невеликі, множинні розширення стінки) товстої кишки, аневризмами судин головного мозку. Полікістоз нирок практично завжди призводить до хронічної ниркової недостатності.


 
Скарги хворого з полікістозом нирок:
 • Біль в обох поперекових областях;
 • Важкість у правому та лівому підребер'ї;
 • Слабкість;
 • Підвищена стомлюваність, зниження працездатності;
 • Головні болі;
 • Підвищення артеріального тиску;

При огляді таких хворих визначаються блідість шкірних покривів. В області нирок пальпуються великі, об'ємні утворення з бугристою поверхнею.

Методи обстеження застосовуються ті ж самі, що описані вище в цій статті.

Прогноз при наявності поликистоза:
Полікістоз нирок це повільно прогресуюче захворювання. Навіть у випадках хронічної ниркової недостатності хворі живуть кілька років. Приєднання хронічного пієлонефриту та гіпертонія погіршують прогноз.

Лікування полікістозу:
Консервативне лікування зводиться до боротьби з інфекцією та хронічною нирковою недостатністю. Істотне значення має лікування гіпертонії.
У термінальних стадіях ниркової недостатності вдаються до хронічного гемодіалізу.
Оперативне лікування ефективне лише в компенсованій стадії хвороби та зводиться до розтину і спорожнення великих кіст за допомогою лапароскопічних операцій. Нирки при цьому зменшуються у розмірах, поліпшуються їх кровообіг та функція.
За показами при ХНН та наявності донора при полікістозі проводять трансплантацію нирки.

Бажаємо Вам здоров'я!

Якщо у Вас з′явилися питання з приводу цієї теми, задавайте їх на нашому форумі.

Статтю підготував лікар-уролог: Смерницький Володимир Сергійович.Внимание! Если у Вас возникли какие-либо вопросы - не стесняйтесь задавать их на нашем форуме. Также можете обратиться за помощью непосредственно к врачу по телефону указанному в контактах.

Категория: Урологія | Добавил: Владимир Смерницкий (02.04.2012)
Просмотров: 20239 | Теги: полікістоз
Рейтинг : UroPortal 3.6 из 5 на основе 11 оценок. 11 отзывов