Главная » Статьи » Статті українською мовою » Урологія

Опущення нирки. Нефроптоз. Симптоми і діагностика. Лікування опущення нирок. Лапароскопія при нефроптозі. Операції при опущенні нирки

Нефроптоз (синоніми: опущення нирки, блукаюча нирка, надрухлива нирка, патологічна рухливість нирки) це патологічний стан, при якому нирка, маючи надлишкову рухливість, виходить зі свого ложа, зміщуючись донизу в поперекову, черевну область і навіть у таз . При зсуві нирка може розгортатися навколо своєї осі та в інших площинах. Зміщена нирка може, як самостійно повертатися на своє місце так і залишатися в положенні птозу (опущення).


В утриманні нирки на фізіологічному рівні головну роль грають: ниркове ложе (вмістилище нирки), черевні зв'язки, діафрагма, фасциально-жировий апарат нирки (ниркова капсула), внутрішньочеревний тиск.

Нирки в нормі мають відносну рухливість, в момент вдиху нирка може зміщуватися вниз на 2-3 см при глибокому вдиху нирка може опускатися на 4-5 см. Так само в нормі нирки зміщуються при зміні положення тіла, струсах і фізичних навантаженнях але вони завжди повертаються на своє місце. Потрібно відзначити те що права нирка розташовується трохи нижче лівої в зв'язку з нависанням над нею печінки.

При патологічному опущенні в нирці порушується кровообіг, за рахунок розтягування і звуження ниркових судин, так само порушується відтік сечі з нирки у зв'язку з перегином, натягуванням, перекрутів сечоводу, при нефроптозі відбувається порушення ниркового лімфотоку і іннервації. Внаслідок даних процесів нирка легко піддається запальним захворюванням (пієлонефрит, педункуліт та ін.).

Жінки страждають опущенням нирки в кілька разів частіше, ніж чоловіки, що пов'язано з анатомічними особливостями жіночого організму менш слабким зв'язковим апаратом, меншим внутрішньочеревним тиском, зниженим тонусом черевних м'язів, більш широким тазом і прагненням до схуднення.

Опущення нирки (нефроптоз) має три стадії розвитку

I стадія нефроптоза. У першій стадії опущену нирку можна пропальпувати через передню черевну стінку на вдиху, на видиху нирка йде під ребра (у нормі нирку можна прощупати тільки у худих людей, у всіх інших вона не пальпується). При 1-му ступені нефроптозу нижній полюс нирки опускається більш ніж на 1,5 поперекових хребця.

II стадія нефроптоза. У вертикальному положенні пацієнта вже вся нирка виходить з під ребер, але в положенні лежачи повертається в підребер'ї або ж її можна безболісно вправити рукою. При нефроптозі 2-го ступеня нижній полюс нирки зміщується нижче 2-х поперекових хребців. Вже у другій стадії нирка може повертатися навколо своєї осі, при цьому ниркова артерія і вена перегинаются їх просвіт зменшується, крім цього судини розтягуються. Це призводить до зменшення доставки к нирці артеріальної крові (ішемія нирки), з'являється ускладнення відтоку з нирки венозної крові (венозний застій, веностаз), порушується лімфодинаміка (лімфостаз).

III стадія нефроптоза. Нирка повністю виходить з підребер'я в будь-якому положенні тіла і може опуститися в малий таз. Нефроптоз 3-го ступеня характеризується опущенням нижнього полюса нирки на 3 і більше хребців. У третій стадії може виникнути стійкий перегин сечоводу, що викликає порушення відтоку сечі.

Таким чином, нефроптоз у II-III стадіях може привести до значного порушення кровопостачання нирок, як артеріального, так і венозного.

Причини нефроптоза. Фактори, що сприяють опущенню нирки

- Худорлява статура (астенічна конституція)

- Різке схуднення при важких інфекційних захворюваннях, анорексії, онкології

- Травми поперекової області

- Післяпологовий період

- Генетична схильність

- Спланхноптоз (вісцероптоз) - загальне опущення органів черевної порожнини

- Зниження м'язового тонусу черевної стінки

- Важка фізична робота

- Важкі види спорту (важка атлетика)

- Системне недорозвинення сполучної тканини і зв'язкового апарату.

Ступінь опущення нирки впливає на клінічні прояви нефроптозу.

Симптоми нефроптоза (симптоми при опущенні нирки, клінічні прояви)

Опущення нирки може протікати безсимптомно особливо в 1-й стадії і часто нефроптоз буває випадковою знахідкою при обстеженні хворого, проведенні УЗД або рентген дослідження, але при 2-й і 3-й стадіях опущення, як правило, дане захворювання супроводжується наступними симптомами.

Хворого турбують болі в поперековій області, животі, спині, крижах тягнучого, здавлюючого, ниючого іноді колючого характеру. На перших стадіях захворювання болі неінтенсивні і самостійно проходять. Болі виникають після важкої роботи, трудового дня, фізичних навантажень і зменшуються в горизонтальному положенні на боці або спині. Внаслідок прогресування хвороби болі стають постійними, інтенсивними, виснажливими і не завжди положення лежачи допомагає. Іноді нефроптоз ускладнюється нирковою колькою, при якій виникають раптові, сильні болі на стороні опущення, що віддають в пах, статеві органи, з'являється нудота, блювота, холодний піт. Симптоми кольки проходять у положенні лежачи, а так само після прийняття спазмолітиків і знеболюючих препаратів.

Хворих з опущенням нирок турбують зниження апетиту, тяжкість в підреберній області, епігастрії, запори, проноси, підвищена збудливість, що змінюється стомлюваністю, запаморочення, серцебиття, безсоння.

Ускладнення нефроптозу (ускладнення опущення нирки)

- Больовий синдром

- Гострий і хронічний пієлонефрит (запалення нирки)

- Гідронефроз (гідронефротична трансформація нирки)

- Ниркова артеріальна гіпертонія (підвищений артеріальний тиск, гіпертензія), цифри при нирковому тиску досить високі і часто бувають більше 200 мм.рт.ст

- Зморщування нирки відбувається внаслідок порушення кровообігу і хронічного пієлонефриту

- Сечокам'яна хвороба (МКБ, нефролітіаз) з'являється у зв'язку з порушенням відтоку сечі з нирки, осіданням піску, слизу, бактерій в порожнинах нирки з наступним утворенням каменів

Діагностика нефроптоза (діагностика опущення нирки)

Діагноз «Опущення нирок» ставиться на підставі скарг, огляду хворого, пальпації нирки, лабораторних та інструментальних обстежень.

1. Загальний аналіз крові при неускладненому нефроптозі може бути нормальним, при пієлонефриті у крові підвищується кількість лейкоцитів, ростуть цифри ШОЕ, з'являється зсув лейкоцитарної формули вліво;

2. Загальний аналіз сечі при неускладненому опущенні так само може бути в нормі, але іноді в сечі визначається підвищена кількість білка, еритроцитів та циліндрів. При пієлонефриті у сечі виявляється підвищена кількість лейкоцитів;

3. Ниркові проби (креатинін, сечовина, сечова кислота) при нефроптозі, як правило, знаходяться в межах норми;

4. УЗД нирок при опущенні повинно проводитися як у положенні лежачи, так і в положенні стоячи, тільки так можна оцінити рівень опущення нирок;

5. Допплер дослідження судин дозволяє визначити порушення гемодинаміки в нирках при нефроптозі;

6. Рентген при опущенні нирок, це одне з основних обстежень для визначення патології. На оглядовій урографії можна визначити тінь нирки і рівень її знаходження. На видільній урографії можна визначити положення нирки, структурні патологічні зміни миски та чашок, наявність гідронефрозу, хід, вигини перегини сечоводів та інші фактори;


7. На комп'ютерній томографії (КТ нирок) і ядерно-магнітно-резонансній томографії (ЯМР нирок) патологія сечової системи при опущенні нирок визначається більш детально та інформативно;

8. Так само хворим з нефроптозом може проводитися сцинтіграфія нирок для визначення функціональних порушень;



9. У рідкісних випадках хворим проводиться ангіографія судин нирок.



Лікування нефроптоза (лікування опущення нирки)

Лікування нефроптоза буває консервативним і оперативним, більш докладно про це розповім нижче.

Консервативне лікування нефроптоза (лікування нефроптоза без операції, неоперативне лікування опущення нирки, лікування нефроптоза без розрізів).

Консервативні методи лікування застосовуються з першого ступеня нефроптозу, іноді і при другому ступені, лікувальні заходи в таких випадках повинні бути спрямовані на підняття загального тонусу організму і зміцнення м'язів черевного преса це сприяє фіксації нирки в певному положенні. При різкому схудненні і астенічній конституції тіла показано посилене харчування з прийомом борошняних, солодких, м'ясних блюд з метою збільшення товщини жирової капсули нирки.

Так само рекомендується лікувальна фізкультура (лікувальна гімнастика), яка сприяє зміцненню м'язового каркаса живота і заочеревинного простору, що веде до підвищення внутрішньочеревного тиску і підняття нирки догори.



Носіння бандажа рекомендується не завжди, так як фіксація нирки в даному випадку ненадійна, до того ж носіння його веде до ослаблення і атрофії м'язів черевної стінки. Носити бандаж рекомендовано людям старечого віку, вкрай ослабленим після хвороби і тим хворим, чия робота пов'язана з тривалим перебуванням у вертикальному положенні.



При ускладненнях нефроптоза, лікування спрямовується на усунення больового синдрому, санацію нирок від інфекції та ін.

Оперативне лікування нефроптозу

Показання до оперативного лікування нефроптоза

Показання для оперативного лікування нефроптозу вирішуються суто індивідуально для кожного хворого з урахуванням ступеня вираженості больового синдрому та наявності ускладнень.

Оперативному лікуванню підлягають хворі при наявності:

- Вираженого, постійного або часто повторюючого больвого синдрому;

- Низьке положення або перегин сечоводу під кутом (за даними урографії);

- Повороти нирки навколо своєї осі та утиск судин нирки;

- Знаходження нирки в малому тазу;

- Хронічний часто загострюючийся пієлонефрит, не проходяща піелоектазія та прогресуючий гідронефроз;

- Оперативному лікуванню так само підлягають хворі з гематурією, анемією, сечокам'яною хворобою та іншими захворюваннями нирки, пов'язаними з її опущенням;

- Опущення нирки, розвинене в результаті травми;

- Операцію необхідно проводити хворим з нирковою гіпертонією, що розвинулася на тлі нефроптоза.

При нефроптозі проводиться операція нефропексія (підшивання нирки)

Нефропексія - це оперативне втручання, яке дозволяє зафіксувати нирку в фізіологічному положенні.

Нефропексія проводиться двома способами:

- Відкритим доступом;

- Лапароскопічним доступом.

Нефропексія відкритим доступом (підшивання нирки з розрізом шкіри і тканин)



Суть операції полягає в тому, що хірург проводить розріз шкіри і навколишніх тканин для того, щоб виділити нирку і зафіксувати її в фізіологічному положенні. Недоліком цієї операції є її виражена травматичність, тривале перебування хворого в стаціонарі, наявність великого післяопераційного рубця.

Лапароскопічна нефропексія (лапароскопічне підшивання нирки, підшивання нирки без розрізу).



При лапароскопічній операції вкрай низька травматичність тканин. Під час операції на шкірі хворого проводиться кілька мікророзрізів, через які до нирки підводиться відеокамера і хірургічний інструментарій, яким і фіксують нирку в її нормальному фізіологічному положенні, після чого операційні інструменти прибирають, мікророзрізи на шкірі вшивають косметичними нитками надалі рубців і шрамів не видно.

Сучасні лапароскопічні операції при нефроптозі (опущенні нирки) проводяться в урологічному відділенні лікарні швидкої медичної допомоги (ЛШМД) м.Миколаєва.

Якщо у Вас з'явилися питання до цієї теми, задавайте їх лікареві за телефонами вказаними в контактах або на форумі!

Бажаємо Вам здоров'я!

Статтю підготував лікар-уролог: Смерницький В.С.

Теги: (діагностика нефроптоза в Миколаєві, діагностика опущення нирки в Миколаєві, обстеження при нефроптозі в Миколаєві, обстеження при опущенні нирки в Миколаєві, операція по підшиванню нирки лапароскопічним методом, лапароскопічна нефропексія в Миколаєві, нефроптоз Миколаїв).

Русский вариант статьи



Внимание! Если у Вас возникли какие-либо вопросы - не стесняйтесь задавать их на нашем форуме. Также можете обратиться за помощью непосредственно к врачу по телефону указанному в контактах.

Категория: Урологія | Добавил: Владимир Смерницкий (22.03.2013)
Просмотров: 13914
Рейтинг : UroPortal 4.8 из 5 на основе 5 оценок. 5 отзывов