Главная » Статьи » Статті українською мовою » Венерологія

Урогенітальний кандидоз у чоловіків. Молочниця. Симптоми. Діагностика. Лікування кандидозу

Кандидоз - це грибкове захворювання, що викликається дріжджоподібними грибами роду кандида (Candida albicans).
 
Candida albicans - це умовно-патогенні одноклітинні мікроорганізми, які входять в нормальну мікрофлору піхви, товстої кишки, рота, можуть вільно мешкати на шкірних покривах цілком здорових людей.

Кандидоз найчастіше виникає при зниженні загального і місцевого імунітету.





Кандидоз (молочниця) у чоловіків вражає сечостатеву систему й викликає запалення таких органів як:
  • - Шкіра стовбура статевого члена, викликаючи кандидозний дерматит;
  • - Крайню плоть, викликаючи кандидозний постит;
  • - Шкіру голівки статевого члена, викликаючи кандидозний баланіт;
  
  
  • - Якщо гриби вражають крайню плоть і голівку статевого члена це називається кандидозний баланопостит (Balanoposthitis);
  
  • - Поразка грибами роду кандида (Сandida) сечівника, викликає кандидозний уретрит;
  • - При попаданні грибів у передміхурову залозу, розвивається кандидозний простатит.
Інкубаційний період хвороби триває від 2 до 15 днів.


Класифікація кандидозу

- Гострий кандидоз - проявляється через 2 - 5 і більше днів після незахищеного статевого акту або ж з інших причин, досить добре і швидко піддається лікуванню. Після початку лікування симптоми йдуть на другий, третій день і, як правило, більше не турбують;

- Хронічний кандидоз (рецидивуючий кандидоз). При хронічному перебігу кандидозу запальний процес, як правило, проявляється знову і знову, загострення стають все частіше. Психологічно це дуже пригнічує хворого, який постійно думає про свою проблему і часто вже не вірить у зцілення. Хронічний кандидоз, вкрай важко піддається лікуванню у зв'язку зі стійкістю грибів до протигрибкових препаратів. Долготривалий грибковий запальний процес в області крайньої плоті і голівки часто призводить до такого ускладнення як рубцевий фімоз, тріщин крайньої плоті і єдиним лікуванням кандидозу у такому випадку може служити тільки операція «Кругове висічення крайньої плоті» (обрізання крайньої плоті);

     

- Кандидоносійство - це безсимптомна форма кандидозу, патогенні гриби роду кандида живуть в статевих органах хазяїна й не доставляють занепокоєнь, ніяк себе не проявляють. Носій патогенних грибів сам того не підозрюючи передає їх своїм статевим партнерам і вже у них можуть виникнути симптоми урогенітального кандидозу, часто з переходом у хронічну форму.

До виникнення кандидозу привертають такі чинники:
  • Незахищені статеві контакти із статевими партнерами страждаючими кандидозом;
  • Незахищені оральні та анальні контакти;
  • Недотримання правил особистої та інтимної гігієни (брудні руки, нестрижені брудні нігті, рідкісне промивання та відкривання голівки статевого члена);
  • Недавно перенесена антибіотикотерапія, хіміотерапія, променева терапія, гормональне лікування;
  • Авітаміноз;
  • Порушення обміну речовин;
  • Професійні фактори: робота, пов'язана із забрудненням рук, підвищеною температурою, сидяча робота;
  • Загальні захворювання, що привертають до зниження імунітету: цукровий діабет, онкологічні, вірусні, ендокринологічні захворювання, ВІЛ, СНІД;
  • Наявність захворювань, що передаються статевим шляхом: гонореї, трихомонад, хламідій, мікоплазм, уреаплазм;
  • Тривале перебування на сонці, а також зміна клімату.

Симптоми кандидозу у чоловіків. Прояви урогенітального кандидозу.

  • Печіння та сверблячка в області голівки статевого члена і крайньої плоті;
  • Білий сирнистий наліт на голівці статевого члена і крайньої плоті, який знову швидко з'являється після його змивання навіть з милом;
  • Набряк і почервоніння (гіперемія) голівки статевого члена та крайньої плоті. Почервоніння можуть бути як точкові, так і покривати всю головку статевого члена та крайню плоть, аж до ерозій і виразково-некротичного ураження шкіри геніталій;
  • Неприємний запах;
  • Біль при статевих контактах;
  • Біль при сечовипусканні;
  • Виділення білого кольору з уретри і при сечовипусканні, нагадують сперму.

Діагностика кандидозу

Діагноз статевого кандидозу встановлюється на підставі скарг хворого, огляду, клінічних проявів. Також провідну роль в діагностиці урогенітального кандидозу відіграють лабораторні методи:

  • Бактеріоскопічний метод (мікроскопія), для дослідження береться мазок відбиток на скло, мазок з уретри, секрет передміхурової залози. За допомогою мікроскопа можна виявити гриби роду кандида з переважанням вегетуючих форм.
  
  • Бактеріологічний метод (посів на середовища) з антимікотикограмой. Один з найбільш точних методів діагностики за допомогою, якого можна визначити штам грибів. Для дослідження береться мазок з області ураження, мазок із сечовивідного каналу, секрет передміхурової залози. Мінус даного методу в тому, що результат можна отримати тільки через 5 - 7 днів.
  
  • ПЛР метод (полімеразна ланцюгова реакція) за допомогою даного методу можна виявити ДНК грибів, що викликали кандидоз.
  • Також для діагностики кандидозу використовують серологічні методи дослідження: реакцію зв'язування комплементу (РСК), реакцію аглютинації (РАГ), реакцію преципітації (РП), реакцію пасивної гемаглютинації (РПГА).
  • Можна використовувати імуноферментний аналіз (ІФА) для визначення наявності антитіл IgЕ проти грибків С. albicans.
  • Враховуючи те що кандидоз часто можуть супроводжувати інші інфекції що передаються статевим шляхом (ІПСШ) бажано паралельно здавати аналізи на: гонорею, трихомонади, хламідії, уреаплазми, мікоплазми, гарднерели, статевий герпес, папіломавірусну інфекцію.


Лікування кандидозу
 
При появі перших симптомів кандидозу рекомендовано відразу ж, звертатися до лікаря, самолікування неприпустимо. Так як не долікований кандидоз небезпечний переходом у хронічну форму, а це вже велика проблема, як для пацієнта, так і лікаря.

Лікування гострого кандидозу

Застосовуються препарати загальної дії в таблетках, капсулах, свічках, крапельницях. А також місцевої дії в мазях, кремах, розчинах, бовтанках.

Використовуються такі групи препаратів:
  • Поліени: ністатин, леворин, натаміцин, амфотерицин В, амфотерицин-В ліпосомальний.
  • Азоли для системного застосування (кетоконазол, флуконазол, ітраконазол).
  • Азоли для місцевого застосування (клотримазол, міконазол, біфоназол, еконазол, ізоконазол, оксіконазол).
  • Алліламіни для системного застосування (тербінафін).
  • Для місцевого застосування (нафтіфін).
Також для місцевої антигрибкової дії використовують промивання шкіри голівки і крайньої плоті розчинами мірамістину або хлоргексидину перед кожним нанесенням протигрибкової мазі.

Для більшої ефективності в лікування кандидозу бажано включати:
  • Препарати що підвищують імунітет (імуномодулятори)
  • Загальнозміцнюючі препарати (полівітаміни, адаптогени та ін.)
  • Фітотерапія кандидозу, рекомендують ванночки з відваром ромашки і кори дуба, можна додавати ехінацею. Така терапія кандидозу підвищує місцевий імунітет, має протизапальну, в'яжучу, антибактеріальну, пом'якшувальну дію на шкіру
  • Фізіотерапевтичні методи лікування призначаються з протизапальною, міко-та бактеріостатичною, протисвербіжною та знеболюючою метою. Застосовують наступні види фізіотерапії: лазеротерапію, дарсонвалізацію, магнітотерапію, грязьове лікування, індуктотермію, УФО опромінення, мікрохвильову терапію, цинк-електрофорез.

Лікування хронічного кандидозу

Лікування хронічного процесу в статевих органах викликаного дріжджовими грибами, є дуже великою проблемою, захворювання вкрай важко піддається лікуванню, особливо це стосується кандидозного баланопоститу. Після того як лікар призначає пацієнтові лікування гострого кандидозу, симптоми начебто проходять швидко і після зникнення симптоматики хворий раніше часу припиняє лікування в надії на вилікування. Але через кілька тижнів відбувається рецедив кандидозу, хворий купує ті ж препарати, що призначав доктор і намагається лікуватися самостійно, але так як гриби стають стійкі до даного лікування, запальний процес і симптоми не проходять. Хворий знову йде до лікаря та отримує вже нове лікування, лікується довго, симптоми йдуть, але через якийсь час знову повертаються, і заново з'являється почервоніння на голівці, свербіж та інші прояви і так продовжується декілька місяців. Це говорить про перехід процесу в хронічну форму, яка вкрай важко піддається лікуванню. Лікування хронічного кандидозу тривале, виснажливе, становить кілька місяців. Таке лікування вимотує хворого не тільки, морально, а й фінансово, адже протигрибкові препарати далеко недешеві.

Єдино правильним рішенням лікаря при лікуванні хронічного кандидозу, є призначення операції «Кругове висічення крайньої плоті» або як кажуть у народі «обрізання крайньої плоті». Після операції обрізання голівка залишається постійно відкритою, сухою, а шкіра грубіє. Створюються всі умови, при яких грибам важко прикріпитися до шкіри голівки статевого члена, а тим більше розмножуватися в ній і викликати запальний процес. Після операції обрізання всі симптоми кандидозу проходять і, як правило, не відновлюються.



Також кругове висічення крайньої плоті рекомендовано чоловікам носіям кандиди (кандидоносіям) особливо якщо у статевої партнерки часто виникають епізоди молочниці, так як крайня плоть має крипти, мікротріщини, поглиблення в яких живе і розвивається грибок, який постійно передається при статевих контактах партнерам.


Дієта для хворих кандидозом

Дієта при кандидозі повинна включати йогурти, що містять живі кисло-молочні культури. Необхідно вживання натуральних продуктів, що володіють протигрибковою дією, таких, як гострий червоний перець, часник, листя горіха, прополіс, ягоди і листя брусниці, сік та насіння грейпфрута, масло чайного дерева. При кандидозі краще уникати вживання продуктів, які можуть містити гриби: хліб, солодку дріжджову випічку, плісняві сири та ін.


Профілактика кандидозу

 

  • Уникати випадкових статевих зв'язків;
  • При статевих контактах використовувати презерватив;
  • Приділяти увагу інтимній гігієні;
  • Регулярно обстежитися на кандидоз та інші захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);
Бажаємо Вам здоров'я!
Статтю підготував лікар-уролог: Смерницький В.С.


Внимание! Если у Вас возникли какие-либо вопросы - не стесняйтесь задавать их на нашем форуме. Также можете обратиться за помощью непосредственно к врачу по телефону указанному в контактах.

Категория: Венерологія | Добавил: Владимир Смерницкий (08.10.2012)
Просмотров: 30010 | Теги: кандидоз, молочниця
Рейтинг : UroPortal 4.1 из 5 на основе 11 оценок. 11 отзывов